8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü

İşin tanımı:

8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü kutlaması için birlikte çalıştığımız kadın doktorlar ile güzel bir projeye imza attık.

8 Mart 1857 tarihinde New York’ta 40.000 dokuma işçisi daha iyi çalışma koşulları istemiyle bir tekstil fabrikasında greve başladı.

Ancak işçilere yapılan saldırılar, işçilerin fabrikaya kilitlenmesi ve arkasından çıkan yangın sonucu 120 kadın işçi can verdi. İşçilerin cenaze törenine 10.000’i aşkın kişi katıldı.

8 Mart’ın Dünya Kadınlar Günü olarak anılması önerisini 1910 yılında Kopenhag’da yapılan Uluslararası Sosyalist Kadınlar Konferansı’nda Clara Zetkin getirdi.

Dünya Kadınlar Günü ilk kez 19 Mart 1911’de anıldı.

Dünya Kadınlar Günü 8 Mart olarak ilk kez 1921 yılında Sovyetler Birliği’nce, 1977 yılında ise Birleşmiş Milletler tarafından kabul edilmiştir.

Türkiye’de 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü ilk kez 1921 yılında “Emekçi Kadınlar Günü” olarak kutlanmaya başlandı.

Dünya Emekçi Kadınlar Günü, insan hakları temelinde; kadınların ekonomik, siyasi ve sosyal bilincinin geliştirilmesine ve başarılarının kutlanmasına adanmıştır.

Videonun hazırlanmasında bizlere yardımcı olan çok sevgili Op. Dr. Evrim Aksoy’a, Op. Dr. Cevahir Tekcan’a, Dr. Yeşim Abanoz’a, Dr. Aslı Şentürk’e, Hemşire Reyhan Güvenç’e, Sinem Nur Olmuş’a çok teşekkürler 🙂

Yapılan Çalışmalar:

  • Metinlerin düzenlenmesi
  • Video çekimleri
  • Montaj
  • Color Correction
  • Youtube & Facebook ve Instagram Upload